Gniazdozbiór

 

GNIAZDOZBIÓR
Autor: Mirka Szychowiak
Wydanie pierwsze. Rok 2015.
Oprawa miękka. 
Cena: 35,00 PLN

Wkrótce, bo już w listopadzie ukaże się kolejna książka naszego Wydawnictwa. Będą to opowiadania Mirki Szychowiak – „Gniazdozbiór”. W zbiorze znajduje się opowiadanie, które w tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania, znalazło się w finałowej piętnastce najlepszych opowiadań (spośród blisko 700 propozycji).  Mirka Szychowiak jest autorką czterech tomów poetyckich, z których jeden – Jeszcze się tu pokręcę”, w 2011 roku został nominowany do literackiej Nagrody Nike.  „Gniazdozbiór”  jest debiutem prozatorskim autorki.

Gniazdozbiór to zbiór opowiadań z kluczem.  Podzielony na dwie części (Gniazdo i zbiór) – okiem, głosem, językiem – małej, coraz większej i wreszcie dorosłej kobiety opowiada o niezwykłych, dziwnych, czasem „odklejonych od rzeczywistości” ludziach (żadna z osób nie jest wymyślona), z którymi przyszło jej się spotkać w życiu. W niewielkich przestrzeniach (dwupiętrowy blok, w którym  główna bohaterka przyszła na świat, mała, babcina wioska pod lasem, niewielkie miasteczko, w którym pracuje) rozgrywa się opowieść  o innych, o niej, o wzajemnych relacjach.  Każde z opowiadań ma zwykle jednego bohatera, jednak w poszczególnych opowiadaniach pojawiają się postacie występujące w opowiadaniach po sąsiedzku.  Zatem „Gniazdozbiór”  jest niejako gniazdem, z którego autorka uwalnia mieszkające tam istnienia, wybrane, ważne dla kobiety, którą w pewnym sensie ukształtowały historie zawarte w książce.

Mirka Szychowiak – finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in: II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie im. C. K. Norwida, I i III miejsce w OKP “Krajobrazy słowa”.  We wrześniu 2006 roku ukazał się jej debiutancki tomik Człap story, wyróżniony za debiut – Złoty Środek Poezji, Kutno. W 2010 roku zostały wydane dwa tomiki poetyckie autorki: Jeszcze się tu pokręcę (nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2011) nakładem Instytutu Mikołowskiego oraz Proszę nie płakać (SAPiK w Szczecinku) - jako główna nagroda w OKP Malowanie słowem. W 2015 roku ukazał się czwarty tomik – „Gustaw znikąd” (Zaułek Wydawniczy Pomyłka, Szczecin). Nominowana w tym samym roku do nagrody głównej w konkursie na najlepsze opowiadanie, organizowanym w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Jej teksty znajdują się w antologii dolnośląskiej literatury Rozkład jazdy;  były tłumaczone na język angielski: w dwujęzycznej antologii Free over blood wydanej przez Off_Press i Zeszyty Poetyckie oraz w European Literature Network. Autorka mieszka w Księżycach pod Wrocławiem.

-->